مقدمه مدیریت بحران شهری

مقدمه مدیریت بحران شهری

مقدمه مدیریت بحران

برگرفته از کتاب مدیریت بحران شهری

مقدمه مدیریت بحران شهری

زندگی جمعی، به وجود آورنده امنیت و نماد تمدن بشری است. شهر از دوران قدیم نه تنها نماد نظام خلقت، بلکه نماد وحشت و ترس نیز محسوب می شد؛ زیرا جنگ، شرایط نامناسب جوی، زلزله ها آتش سوزی ها، مردم شهر و خانه هایشان را نابود می کرد. وقوع حوادث غیر قابل پیش بینی، تاثیرات مخربی بر سکونت گاه های انسانی باقی می گذارد و تلفات سنگینی بر ساکنان آن ها وارد می آورد. کمتر سالی است که هزاران نفر از مردم جهان قربانی حوادثی چون جنگ، زلزله، سیل و طوفان نشوند و هزاران نفر دیگر از آثار ویران کننده آن صدمه نبینند.

در ۲۵ سال اخیر ، بیش از دو میلیون نفر از مردم جهان قربانی چنین حوادثی شده اند؛ بیش از یک میلیارد نفر بی خانمان شده و به طور متوسط، سالانه بیش از ۵۰ میلیارد دلار خسارت مالی به بار می آمده است.

حوادث غیر مترقبه به دو دسته ی حوادث طبیعی و انسانی تقسیم می شوند. بلایای طبیعی و انسانی، یک باره، زندگی انسان را دگرگون می کنند. به خصوص اگر آمادگی لازم وجود نداشته باشد، سبب مرگ و میر یا حداقل باعث مجروحیت انسان ها و ایجاد خسارت های اقتصادی، اجتماعی و روانی می گردد.

کشور ایران از نظر وقوع حوادث و تهدیدات، در زمره ۶ کشور اول جهان محسوب می شود؛ زیرا بلایا و حوادث طبیعی (به ویژه سیل و زلزله) و حوادث غیر طبیعی در اشکال مختلف و با توجه به پیشرفت و توسعه تکنولوژی (به ویژه در زمینه جنگ) در آن رخ می دهد. کشور ما جزء کشور های در حال توسعه است و منابع طبیعی و انسانی سرشاری دارد؛ ولی متاسفانه بسیاری از شهر های کشور، هنوز از نظر امکانات، تجهیزات و تاسیسات حیاطی و مورد نیاز، با کمبود مواجه هستند.

بحران، به زمان و موقعیتی اشاره دارد که تصمیم گیری در آن مهم و حیاطی تلقی می شود. در بحران با موقعیت فوری، اضطراری و استرس زا روبرو هستیم.

امتیازدهی به مطلب مقدمه مدیریت بحران
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۰ (۰ رای)